Konkurs nr 47.2025.ZLP.IFP.WF.AH na stanowisko asystenta w Zakładzie Literatury Polskiej XX i XXI wieku w Instytucie Filologii Polskiej
Uniwersytet Wrocławski ogłasza konkurs na stanowisko asystenta w Zakładzie Literatury Polskiej XX i XXI wieku, Instytut Filologii Polskiej, Wydział Filologiczny
Konkurs numer 47.2025.ZLP.IFP.WF.AH z dnia 06.06.2025 r.
Jednostka organizacyjna: Zakład Literatury Polskiej XX i XXI wieku, Instytut Filologii Polskiej
Stanowisko: asystent
Rodzaj stanowiska: badawczo-dydaktyczne
- dyscyplinie/dyscyplinach: literaturoznawstwo, polonistyka
- w dziedzinie: nauki humanistyczne
Liczba etatów: 1
Wymiar etatu: pełny
Rodzaj umowy: umowa o pracę
Termin składania dokumentów: 31.08.2025 r.
Przewidywany termin rozstrzygnięcia konkursu: wrzesień 2025 r.
Przewidywany termin rozpoczęcia pracy: 01.10.2025 r.
Okres zatrudnienia: 2 lata
Do konkursu mogą przystąpić osoby, które spełniają warunki określone w ustawie z 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. 2018, poz. 1668 z późn. zm.) i Statucie Uniwersytetu Wrocławskiego.
Warunki konkursu
Od kandydata wymagane jest:
1. Posiadanie tytułu zawodowego magistra w zakresie filologii polskiej.
2. Dorobek naukowy w zakresie literaturoznawstwa/polonistyki potwierdzony publikacjami naukowymi, w tym udokumentowany dorobek naukowy w zakresie literaturoznawstwa dotyczący literatury polskiej okresu 1918-1989 oraz literatury polskiej po 1989 roku.
3. Prowadzenie badań i publikacje w zakresie historii literatury polskiej okresu 1918-1989 oraz literatury polskiej po 1989 roku.
4. Doświadczenie w pracy dydaktycznej w uczelni wyższej, w szczególności w prowadzeniu zajęć z zakresu historii literatury polskiej okresu 1918-1989 oraz literatury polskiej po 1989 roku.
5. Doświadczenie w organizacji pracy dydaktycznej w uczelni wyższej o profilu uniwersyteckim oraz w organizowaniu konferencji naukowych, dyskusji akademickich, wykładów i warsztatów mistrzowskich.
6. Biegła znajomość języka polskiego w mowie i piśmie oraz znajomość języka angielskiego na poziomie co najmniej B2.
Komisja weźmie także pod uwagę ewentualne doświadczenie kandydata z zakresu pracy naukowej z archiwum literackim, badań regionalnych, popularyzacji nauki i współpracy z instytucjami kulturalnymi.
Zakres obowiązków (odpowiednio w obszarze badawczym, dydaktycznym, organizacyjnym)
1. Prowadzenie badań naukowych w zakresie literaturoznawstwa i polonistyki, w tym ubieganie się o granty wewnętrzne, krajowe i międzynarodowe, zgodnie z kryteriami ustalonymi przez odpowiednią Radę Dyscypliny.
2. Publikacja wyników badań naukowych z afiliacją „Uniwersytet Wrocławski” oraz ich rzetelna dokumentacja za pośrednictwem Biblioteki Instytutu Filologii Polskiej.
3. Aktywny udział w działalności naukowej Instytutu i jej organizacja (zebrania Instytutu i Zakładu, organizowanie konferencji naukowych).
4. Przestrzeganie zapisów prawa autorskiego i praw pokrewnych w działalności dydaktycznej, naukowej i twórczej.
5. Prowadzenie zajęć dydaktycznych i prac administracyjnych związanych z realizacją i organizacją procesu dydaktycznego w zakresie i wymiarze przewidzianym dla stanowiska asystenta zgodnie z aktualnymi, wewnętrznymi aktami normatywnymi Uniwersytetu Wrocławskiego.
6. Wykonywanie innych zadań i czynności związanych z realizacją i organizacją procesu dydaktycznego wskazanych przez dyrektora Instytutu Filologii Polskiej oraz kierownika Zakładu Literatury Polskiej XX i XXI wieku.
Zgłoszenie do konkursu powinno zawierać:
- Kwestionariusz osobowy dla osoby ubiegającej się o zatrudnienie (pobierz Kwestionariusz osobowy).
- Życiorys.
- Kserokopię dyplomu magistra filologii polskiej.
- Oświadczenie stwierdzające, że w przypadku wygrania konkursu Uniwersytet Wrocławski będzie podstawowym miejscem pracy (pobierz Oświadczenie dot. miejsca pracy).
- Deklarację co do dyscypliny, w której kandydat będzie prowadził badania, a w przypadku osób prowadzących badania w więcej niż jednej dyscyplinie: procentowy udział swojego zaangażowania w każdą z tych dyscyplin (pobierz Deklaracja dot. dyscypliny naukowej).
- Autoreferat zawierający opis działalności naukowej, stopnia umiędzynarodowienia, działalności organizacyjnej i działalności dydaktycznej kandydata.
- Spis publikacji kandydata za okres nie dłuższy niż 10 lat.
- Elektroniczne wersje dwóch najważniejszych publikacji, które kandydat uważa za reprezentatywne dla swego dorobku naukowego.
- Podanie o zatrudnienie skierowane do JM Rektora.
- Oświadczenie w związku z art. 113 Ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (pobierz Oświadczenie – artykuł 113).
W przypadku przekazania nam w aplikacji dobrowolnie innych danych niż jest to niezbędne do uczestnictwa w postępowaniu rekrutacyjnym, prosimy o wyrażenie zgody na ich przetwarzanie:
- w przypadku danych zwykłych: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w (np. CV, liście motywacyjnym lub innych załączonych dokumentach) przez Uniwersytet Wrocławski w procesie rekrutacji na stanowisko…”
- w przypadku danych szczególnych kategorii: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie szczególnych kategorii moich danych, o których mowa w art. 9 ust. 1 RODO, zawartych w (np. CV, liście motywacyjnym lub innych załączonych dokumentach) przez Uniwersytet Wrocławski w procesie rekrutacji na stanowisko…”.
Dokumenty należy przesyłać tylko w formie elektronicznej na adres: wpisując temat wiadomości: „asystent.47.ZLP.IFP.WF.AH ”.
Dodatkowe informacje
- Uniwersytet Wrocławski zastrzega sobie prawo do kontaktu tylko z wybranymi kandydatami.
- Wybrani kandydaci mogą zostać poproszeni o rozmowę kwalifikacyjną.
- Uniwersytet Wrocławski zastrzega sobie prawo do zamknięcia konkursu bez wyłonienia kandydata.
- Uniwersytet Wrocławski zastrzega sobie prawo do unieważnienia konkursu.
- Uniwersytet Wrocławski nie zapewnia mieszkania.
Klauzula informacyjna dla osób uczestniczących w procesie rekrutacji: https://hr.uwr.edu.pl/klauzula-informacyjna-dla-osob-uczestniczacych-w-procesie-rekrutacji/