Konkurs nr 21.2025.SJPKC.WF.AH na stanowisko wykładowcy w Szkole Języka Polskiego i Kultury dla Cudzoziemców Instytutu Filologii Polskiej
Uniwersytet Wrocławski ogłasza konkurs na stanowisko wykładowcy w Szkole Języka Polskiego i Kultury dla Cudzoziemców Instytutu Filologii Polskiej na Wydziale Filologicznym
Konkurs numer 21.2025.SJPKC.WF.AH z dnia 13.05.2025 r.
Jednostka organizacyjna: Szkoła Języka Polskiego i Kultury dla Cudzoziemców, Instytut Filologii Polskiej, Wydział Filologiczny
Nazwa stanowiska: wykładowca
Rodzaj stanowiska: dydaktyczne
Liczba etatów: 1
Wymiar etatu: pełny
Rodzaj umowy: umowa o pracę
Termin składania dokumentów: 13.06.2025 r.
Przewidywany termin rozstrzygnięcia konkursu: czerwiec/lipiec 2025 r.
Przewidywany termin rozpoczęcia pracy: 01.10.2025 r.
Okres zatrudnienia: czas nieokreślony
Do konkursu mogą przystąpić osoby, które spełniają warunki określone w ustawie z 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. 2018, poz. 1668 z późn. zm.) i Statucie Uniwersytetu Wrocławskiego.
Warunki, jakie powinni spełniać kandydaci:
- Znajomość języka polskiego umożliwiająca sprawną komunikację w dydaktyce akademickiej i w środowisku uczelnianym.
- Znajomość języka angielskiego i jednego języka słowiańskiego (w stopniu umożliwiającym komunikowanie się z cudzoziemcami).
- Posiadanie tytułu magistra filologii polskiej.
- Udokumentowane przygotowanie zawodowe w zakresie nauczania języka polskiego jako obcego – ukończona specjalność glottodydaktyczna na studiach magisterskich lub podyplomowe studia nauczania języka polskiego jako obcego.
- Udokumentowane w życiorysie zawodowym minimum pięcioletnie doświadczenie dydaktyczne na uczelni wyższej, tj. prowadzenie lektoratu języka polskiego jako obcego dla cudzoziemców (minimum 540 godzin w każdym roku) w grupach wielonarodowych i wielojęzycznych o różnym poziomie zaawansowania.
- Doświadczenie w egzaminowaniu studentów-cudzoziemców na różnych poziomach zaawansowania (np. na poziomie początkującym i średnio zaawansowanym).
- Umiejętności organizacyjne (np. w zakresie popularyzacji języka polskiego jako obcego).
Komisja konkursowa weźmie również pod uwagę następujące kryteria dodatkowe związane z profilem Szkoły Języka Polskiego i Kultury dla Cudzoziemców:
- Posiadanie uprawnień egzaminatora języka polskiego jako obcego oraz udokumentowane minimum czteroletnie doświadczenie w pracach związanych z egzaminami certyfikowanymi z języka polskiego jako obcego.
- Udokumentowane doświadczenie w prowadzeniu lekcji języka polskiego w grupach z pierwszym językiem słowiańskim.
- Doświadczenie pracy podczas intensywnych kursów letnich z języka polskiego jako obcego.
- Prowadzenie warsztatów z kultury polskiej.
- Przebyte szkolenie z komunikacji międzykulturowej.
- Umiejętność posługiwania się i wykorzystywania nowych technologii pomocnych w nauczaniu.
- Umiejętność samodzielnego układania programu językowo-kulturowego i scenariuszy zajęć.
Zakres obowiązków: (odpowiednio w obszarze dydaktycznym, organizacyjnym)
- Kształcenie studentów cudzoziemców w zakresie języka polskiego jako obcego i kultury polskiej.
- Uczestnictwo w pracach organizacyjnych Szkoły.
- Podnoszenie swoich kompetencji zawodowych.
Zgłoszenie do konkursu powinno zawierać:
- Kwestionariusz osobowy dla osoby ubiegającej się o zatrudnienie (pobierz Kwestionariusz osobowy).
- Życiorys.
- Kserokopię dyplomu poświadczającego uzyskanie tytułu magistra wraz z suplementem (w przypadku ukończenia studiów podyplomowych – świadectwo ich ukończenia).
- Oświadczenie, że w przypadku wygrania konkursu Uniwersytet Wrocławski będzie podstawowym miejscem pracy (pobierz Oświadczenie dot. miejsca pracy).
- Autoreferat zawierający charakterystykę dotychczasowych osiągnięć dydaktycznych, innych osiągnięć na polu organizacji i popularyzacji języka polskiego jako obcego.
- Wskazanie nazwisk i adresów mailowych co najmniej dwóch uczonych ze stopniem doktora habilitowanego lub tytułem profesora lub, w przypadku osób zatrudnionych w uczelni poza Polską, zajmujących stanowiska porównywalne ze stopniem doktora habilitowanego lub tytułem profesorskim, specjalizujących się w dziedzinie należącej do obszaru zainteresowań kandydata lub w dziedzinie pokrewnej, którzy gotowi będą przesłać listy rekomendacyjne na rzecz kandydata.
- Program zajęć dydaktycznych w wymiarze 30 godzin z zakresu: lektorat języka polskiego na poziomie B1 dla Słowian.
- Ewentualne inne dokumenty uzasadniające kandydaturę.
- Podanie o zatrudnienie skierowane do JM Rektora.
- Oświadczenie w związku z art. 113 Ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (pobierz Oświadczenie – artykuł 113).
W przypadku przekazania nam w aplikacji dobrowolnie innych danych niż jest to niezbędne do uczestnictwa w postępowaniu rekrutacyjnym, prosimy o wyrażenie zgody na ich przetwarzanie:
- w przypadku danych zwykłych: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w (np. CV, liście motywacyjnym lub innych załączonych dokumentach) przez Uniwersytet Wrocławski w procesie rekrutacji na stanowisko…”
- w przypadku danych szczególnych kategorii: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie szczególnych kategorii moich danych, o których mowa w art. 9 ust. 1 RODO, zawartych w (np. CV, liście motywacyjnym lub innych załączonych dokumentach) przez Uniwersytet Wrocławski w procesie rekrutacji na stanowisko…”.
Dokumenty należy przesyłać tylko w formie elektronicznej na adres: wpisując temat wiadomości: „wykładowca.21.SJPKC.IFP.WF.AH”.
Dodatkowe informacje
- Uniwersytet Wrocławski zastrzega sobie prawo do kontaktu tylko z wybranymi kandydatami.
- Wybrani kandydaci mogą zostać poproszeni o rozmowę kwalifikacyjną.
- Uniwersytet Wrocławski zastrzega sobie prawo do zamknięcia konkursu bez wyłonienia kandydata.
- Uniwersytet Wrocławski zastrzega sobie prawo do unieważnienia konkursu.
- Uniwersytet Wrocławski nie zapewnia mieszkania.
Klauzula informacyjna dla osób uczestniczących w procesie rekrutacji: https://hr.uwr.edu.pl/klauzula-informacyjna-dla-osob-uczestniczacych-w-procesie-rekrutacji/