Konkurs nr 39.2025.ZHPP3.IH.WNHP.AH na stanowisko adiunkta w Zakładzie Historii Polski i Powszechnej XIX i XX w. Instytutu Historycznego
Uniwersytet Wrocławski ogłasza konkurs na stanowisko adiunkta w Zakładzie Historii Polski i Powszechnej XIX i XX w. Instytutu Historycznego na Wydziale Nauk Historycznych i Pedagogicznych
Konkurs numer 39.2025.ZHPP3.IH.WNHP.AH z dnia 12.05.2025 r.
Jednostka organizacyjna: Zakład Historii Polski i Powszechnej XIX i XX w., Instytut Historyczny, Wydział Nauk Historycznych i Pedagogicznych
Stanowisko: adiunkt
Rodzaj stanowiska: badawczo-dydaktyczne
- dyscyplinie/dyscyplinach: Historia
- w dziedzinie: nauki humanistyczne
Liczba etatów: 1
Wymiar etatu: pełny
Rodzaj umowy: umowa o pracę
Termin składania dokumentów: 12.06.2025 r.
Przewidywany termin rozstrzygnięcia konkursu: lipiec 2025 r.
Przewidywany termin rozpoczęcia pracy: 01.10.2025 r.
Okres zatrudnienia: czas określony 2 lata
Do konkursu mogą przystąpić osoby, które spełniają warunki określone w ustawie z 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. 2018, poz. 1668 z późn. zm.) i Statucie Uniwersytetu Wrocławskiego.
Warunki konkursu
Od kandydatów wymagane jest:
- Ukończone studia historyczne, stopień doktora nauk humanistycznych w dyscyplinie historia.
- Prowadzenie badań z zakresu dziejów Polski i/lub powszechnych w XIX i XX wieku (1789-1945).
- Znajomość języka angielskiego w stopniu pozwalającym na prowadzenie zajęć w tym języku oraz umożliwiającym prowadzenie badań naukowych oraz komunikowanie ich wyników. Legitymowanie się opublikowaniem lub poświadczonym przyjęciem do druku monografii naukowej lub artykułów naukowych w czasopismach przypisanych do dyscypliny naukowej historia i znajdujących się na ministerialnej liście czasopism punktowanych lub co najmniej dwóch rozdziałów w recenzowanych monografiach zbiorowych.
- Doświadczenie w pozyskiwaniu środków zewnętrznych na realizację badań naukowych lub realizację zespołowych projektów badawczych poświadczone kierowaniem lub udziałem w projekcie badawczym zagranicznym lub krajowym, finansowanym ze środków pozyskanych w krajowych lub zagranicznych, otwartych postępowaniach konkursowych (m.in. MNiSW, MKiDN, NCN, NCBiR lub FNP) lub stypendium bądź staż w renomowanych zagraniczny instytucjach naukowych.
- Przygotowanie do prowadzenia zajęć dydaktycznych dotyczących dziejów Polski i powszechnych w XIX-XX wieku.
- W przypadku kandydatów spoza Polski wymagana czynna znajomość języka polskiego - umożliwiająca prowadzenie zajęć dydaktycznych.
Zakres obowiązków (odpowiednio w obszarze badawczym, dydaktycznym, organizacyjnym):
Do podstawowych obowiązków na stanowisku adiunkta należeć będzie:
- Prowadzenie badań naukowych z zakresu dziejów Polski i/lub powszechnych w XIX w. (1789-1945).
- Realizacja zajęć dydaktycznych dotyczących dziejów Polski i powszechnych w XIX-XX w.
- Podejmowanie obowiązków organizacyjnych związanych z zatrudnieniem w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego.
- Aplikowanie o projekty badawcze.
- Przygotowywanie publikacji naukowych ukazujących się w czasopismach i wydawnictwach znajdujących się na listach ministerialnych.
- Aplikowanie o krajowe i zagraniczne stypendia naukowe, nawiązywanie i utrzymywanie kontaktów z ośrodkami naukowymi w kraju i zagranicą.
Zgłoszenie do konkursu powinno zawierać:
- Kwestionariusz osobowy dla osoby ubiegającej się o zatrudnienie (pobierz Kwestionariusz osobowy).
- Życiorys.
- Kserokopia/e dyplomu poświadczającego uzyskanie stopnia doktora.
- Oświadczenie, że w przypadku wygrania konkursu Uniwersytet Wrocławski będzie podstawowym miejscem pracy (pobierz Oświadczenie dot. miejsca pracy).
- Deklarację co do dyscypliny, w której kandydat będzie prowadził badania, a w przypadku osób prowadzących badania w więcej niż jednej dyscyplinie: procentowy udział swojego zaangażowania w każdą z tych dyscyplin (pobierz Deklaracja dot. dyscypliny naukowej).
- Autoreferat zawierający opis działalności naukowej, stopnia umiędzynarodowienia, działalności organizacyjnej i działalności dydaktycznej kandydata.
- Spis publikacji kandydata za okres nie dłuższy niż 10 lat.
- Elektroniczne wersje dwóch najważniejszych publikacji, które kandydat uważa za reprezentatywne dla swojego dorobku naukowego lub wyjaśnienie ich braku.
- Podanie o zatrudnienie skierowane do JM Rektora.
- Oświadczenie w związku z art. 113 Ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (pobierz Oświadczenie – artykuł 113).
W przypadku przekazania nam w aplikacji dobrowolnie innych danych niż jest to niezbędne do uczestnictwa w postępowaniu rekrutacyjnym, prosimy o wyrażenie zgody na ich przetwarzanie:
- w przypadku danych zwykłych: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w (np. CV, liście motywacyjnym lub innych załączonych dokumentach) przez Uniwersytet Wrocławski w procesie rekrutacji na stanowisko…”
- w przypadku danych szczególnych kategorii: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie szczególnych kategorii moich danych, o których mowa w art. 9 ust. 1 RODO, zawartych w (np. CV, liście motywacyjnym lub innych załączonych dokumentach) przez Uniwersytet Wrocławski w procesie rekrutacji na stanowisko…”.
Dokumenty należy przesyłać tylko w formie elektronicznej na adres: wpisując temat wiadomości: „adiunkt.39.ZHPP3.IHWNHP.AH”.
Dodatkowe informacje
- Uniwersytet Wrocławski zastrzega sobie prawo do kontaktu tylko z wybranymi kandydatami.
- Wybrani kandydaci mogą zostać poproszeni o rozmowę kwalifikacyjną.
- Uniwersytet Wrocławski zastrzega sobie prawo do zamknięcia konkursu bez wyłonienia kandydata.
- Uniwersytet Wrocławski zastrzega sobie prawo do unieważnienia konkursu.
- Uniwersytet Wrocławski nie zapewnia mieszkania.
Klauzula informacyjna dla osób uczestniczących w procesie rekrutacji: https://hr.uwr.edu.pl/klauzula-informacyjna-dla-osob-uczestniczacych-w-procesie-rekrutacji/