Przejdź do treści strony Przejdź do menu Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do mapy biuletynu
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
Lektor:

Regulamin Rady UWr

Załącznik do uchwały Nr 1/2023
Rady Uniwersytetu Wrocławskiego
z dnia 27 stycznia 2023 r.

 

REGULAMIN
Rady Uniwersytetu Wrocławskiego
(tekst ujednolicony wg stanu obowiązującego na 27 stycznia 2023 r.)

 

uchwalony na podstawie art. 22 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. poz. 1668 z późn. zm.) i § 45 ust. 3 uchwały Nr 102/2019 Senatu Uniwersytetu Wrocławskiego z dnia 29 maja 2019 r. w sprawie uchwalenia Statutu Uniwersytetu Wrocławskiego

§ 1
Postanowienia ogólne

  1. Regulamin Rady Uniwersytetu Wrocławskiego określa tryb funkcjonowania Rady Uniwersytetu Wrocławskiego, w zakresie nieuregulowanym przepisami ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz Statutu Uniwersytetu Wrocławskiego.
  2. Użyte w dalszych przepisach określenia oznaczają:
    1) Członek Rady – Członek Rady Uniwersytetu Wrocławskiego,
    2) Przewodniczący Rady – Przewodniczący Rady Uniwersytetu Wrocławskiego,
    3) Rada – Rada Uniwersytetu Wrocławskiego,
    4) Regulamin – Regulamin Rady Uniwersytetu Wrocławskiego,
    5) Rektor – Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego,
    6) Senat – Senat Uniwersytetu Wrocławskiego,
    7) Statut – Statut Uniwersytetu Wrocławskiego,
    8) Uniwersytet – Uniwersytet Wrocławski,
    9) Ustawa – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

  3. W razie sprzeczności postanowień Regulaminu z przepisami Ustawy lub Statutu, stosuje się przepisy Ustawy lub Statutu.

  4. Zmiana przepisów Ustawy lub Statutu odnoszących się do Rady zobowiązuje do zmiany Regulaminu. Przepis ust. 3 stosuje się odpowiednio.

§ 2
Członkostwo w Radzie

  1. Członkowie Rady wskazują adresy poczty elektronicznej dla doręczeń zawiadomień oraz wszelkich dokumentów dotyczących wykonywania zadań Rady.

  2. W razie nieobecności w posiedzeniu, Członek Rady informuje o jej przyczynach Przewodniczącego Rady pisemnie za pośrednictwem operatora pocztowego lub poczty elektronicznej albo ustnie do protokołu na posiedzeniu Rady. Przepis § 4 ust. 5 i 6 Regulaminu stosuje się odpowiednio.

  3. Członkowie Rady mają prawo składania:
    1) wniosków do projektu porządku obrad oraz jego zmiany,
    2) wniosków formalnych w trakcie posiedzeń dotyczących:
    a) zarządzenia głosowania tajnego,
    b) reasumpcji głosowania.

§ 3
Współpraca Rady z organami Uniwersytetu i uprawnienia Rady

  1. Rada współpracuje z pozostałymi organami Uniwersytetu przewidzianymi Ustawą i Statutem.

  2. Przewodniczący Rady i pozostali Członkowie mogą uczestniczyć w posiedzeniach organów kolegialnych Uniwersytetu celem przedstawiania stanowisk Rady oraz wysłuchania wniosków i opinii członków tych organów w sprawach należących do zakresu właściwości Rady.

  3. W ramach współpracy z pozostałymi organami Uniwersytetu w posiedzeniach Rady mogą uczestniczyć ich przedstawiciele na zasadach określonych w § 6 Regulaminu.

  4. W ramach wykonywanych zadań Rada może żądać wglądu do dokumentów Uniwersytetu.

  5. W ramach wykonywania swoich obowiązków statutowych Rada może korzystać z usług doradców, ekspertów, konsultantów lub innych podmiotów zewnętrznych.

§ 4
Obowiązki Przewodniczącego Rady

  1. Przewodniczący Rady wykonuje czynności z zakresu prawa pracy w stosunku do Rektora.

  2. Przewodniczący Rady organizuje i koordynuje prace Rady, a w szczególności:
    1) zwołuje jej posiedzenia,
    2) ustala porządek obrad oraz im przewodniczy,
    3) utrzymuje stały kontakt z Przewodniczącym Senatu Uniwersytetu Wrocławskiego,
    4) reprezentuje Radę na zewnątrz.

  3. Przewodniczący Rady wybierany jest na zasadach określonych w § 17 ust. 2 Statutu. Rada może przedstawić Senatowi kandydata na Przewodniczącego Rady.

  4. Rada wybiera dwóch Wiceprzewodniczących spośród Członków Rady pochodzących z wyboru. Wybór następuje odrębnie na I i II Wiceprzewodniczącego Rady.

  5. W razie nieobecności Przewodniczącego Rady obradom przewodniczy I Wiceprzewodniczący Rady, a w razie jego nieobecności II Wiceprzewodniczący Rady.

  6. Do Wiceprzewodniczących w zakresie zastępowania Przewodniczącego Rady stosuje się odpowiednio przepisy Regulaminu określające jego uprawnienie i obowiązki.

§ 5
Posiedzenia Rady

  1. Rada odbywa posiedzenia co najmniej raz na kwartał.

  2. Przewodniczący Rady zawiadamia Członków Rady oraz osoby, o których mowa w § 6 Regulaminu, o terminie i miejscu posiedzenia, za pośrednictwem poczty elektronicznej lub doręczenia zawiadomienia bezpośrednio Członkom Rady oraz osobom zaproszonym.

  3. Posiedzenia Rady zwoływane są z inicjatywy Przewodniczącego Rady lub co najmniej trzech Członków Rady.

  4. Przewodniczący Rady zwołuje posiedzenie Rady także na wniosek Rektora lub Senatu. W takim wypadku posiedzenie powinno się odbyć w terminie do 14 dni od dnia złożenia wniosku.

  5. Posiedzenie Rady może się odbyć również bez uprzedniego formalnego zwołania, jeżeli uczestniczą w nim wszyscy Członkowie Rady i nikt nie zgłasza sprzeciwu zarówno co do odbycia posiedzenia Rady, jak i co do proponowanego porządku obrad.

  6. Przewodniczący Rady zarządza z inicjatywy własnej lub na wniosek co najmniej trzech Członków Rady, odbycie posiedzenia Rady przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość, z wykorzystaniem łączy wideo, telefonicznych, internetowych lub innych łączy pozwalających na identyfikację osób biorących udział w posiedzeniu Rady.

§ 6
Udział w posiedzeniach osób spoza składu osobowego Rady

  1. Stosownie do bieżących potrzeb i doraźnych uzgodnień, w posiedzeniach Rady mogą uczestniczyć, bez prawa udziału w głosowaniach:
    1) Rektor lub/i prorektorzy Uniwersytetu,
    2) dziekani wydziałów,
    3) inne osoby.

  2. Zaproszenie do udziału, o którym mowa w ust. 1 następuje:
    1) z inicjatywy Przewodniczącego Rady,
    2) na wniosek co najmniej trzech Członków Rady,
    3) za zgodą większości Członków Rady na wniosek osób wymienionych w ust. 1.

§ 7
Protokoły posiedzeń Rady

  1. Posiedzenia Rady są protokołowane.

  2. Protokół sporządza pracownik Uniwersytetu wyznaczony przez Kierownika Biura Rektora.

  3. Protokół powinien stwierdzać ważność zwołania posiedzenia Rady, przyjęty porządek obrad, imiona i nazwiska obecnych Członków Rady, treść podjętych uchwał, wyniki głosowań. Ponadto protokół powinien zawierać główne tezy wypowiedzi sformułowane podczas dyskusji, w tym zdania odrębne, a także imiona i nazwiska osób spoza składu osobowego Rady obecnych na posiedzeniu na podstawie § 6 Regulaminu.

§ 8
Ważność obrad Rady

Warunkami ważności obrad i podejmowanych uchwał Rady są:
1. skuteczne zawiadomienie o zwołaniu posiedzenia Rady wszystkich Członków Rady w przewidzianym trybie, z zastrzeżeniem § 5 ust. 5 Regulaminu oraz
2 obecność na posiedzeniu Rady co najmniej połowy statutowego jej składu, w tym Przewodniczącego Rady lub odpowiednio Wiceprzewodniczącego Rady, w przypadku którym mowa w § 4 ust. 5 Regulaminu.

§ 9
Podejmowanie uchwał

  1. Uchwały Rady zapadają zwykłą większością głosów, z zastrzeżeniem postanowień ustawy, Statutu oraz § 11 ust. 2 Regulaminu.

  2. (uchylony)

  3. Członek Rady głosujący przeciw uchwale może zgłosić do protokołu umotywowane zdanie odrębne.

  4. Uchwały podpisywane są przez Przewodniczącego Rady.

  5. Zarządzenie głosowania tajnego może nastąpić w sprawie nieobjętej ustawowym lub statutowym trybem głosowania tajnego po przyjęciu przez Radę wniosku formalnego Członka Rady, o którym mowa w § 2 ust. 3 pkt 2 lit. a Regulaminu.

  6. Dla przeprowadzania głosowania tajnego powoływana jest komisja skrutacyjna w liczbie co najmniej 3 osób spośród Członków Rady, z wyłączeniem Przewodniczącego Rady.

  7. W przypadku głosowania tajnego Przewodniczący Rady określa wzór karty i warunki ważności głosu oraz sposób jego oddawania na karcie do głosowania.

  8. (uchylony)

  9. Karty do głosowania tajnego sporządza osoba, o której mowa w § 7 ust. 2 Regulaminu.

  10. W szczególnie uzasadnionych przypadkach Przewodniczący Rady może zarządzić podjęcie uchwały Rady w głosowaniu:
    1. z wykorzystywaniem środka bezpośredniego porozumiewania się na odległość w postaci wiadomości e-mail - w przypadku głosowania jawnego,
    2. z wykorzystywaniem środka komunikacji elektronicznej zapewniającego możliwość tajnego głosowania zdalnego - w przypadku głosowania tajnego.
    Przygotowanie dokumentacji głosowania wraz ze sporządzeniem protokołu przebiegu głosowania spoczywa na Przewodniczącym Rady.

§ 9a
Obsługa i finansowanie Rady

  1. Koszty działalności Rady pokrywa Uniwersytet.

  2. Rada uchwala preliminarz wydatków na kolejny rok kalendarzowy.

  3. Preliminarz wydatków przedstawiany jest Rektorowi do zatwierdzenia, celem ujęcia w prowizorium finansowym i w planie rzeczowo-finansowym Uniwersytetu wydatków związanych z działalnością Rady. Preliminarz obejmuje w szczególności przewidywane koszty usług zewnętrznych doradców, koszty uzyskania opinii ekspertów lub konsultantów w zakresie niezbędnym do prawidłowego wykonywania obowiązków statutowych Rady.

  4. W przypadkach uzasadnionych okolicznościami dopuszcza się dokonywanie wydatków nieujętych w preliminarzu wydatków w trakcie roku kalendarzowego po uprzednim wprowadzeniu zmian do preliminarza i zatwierdzeniu przez Rektora.

  5. Rada korzysta z pomieszczeń biurowych, urządzeń, systemów komunikacji i materiałów Uniwersytetu.

  6. Rada może wnioskować do Rektora o zapewnienie jej przez Uniwersytet stałej lub doraźnej obsługi administracyjno-technicznej.

  7. W przypadku potrzeby zawarcia umowy w celu skorzystania z usług, o których mowa w § 3 ust. 5, Rada podejmuje uchwałę, w której określa przedmiot umowy.

  8. Przewodniczący Rady występuje do Rektora z wnioskiem o zawarcie przez Uniwersytet umowy, o której mowa w ust. 7.

§ 10
​​​​​​​Postanowienia końcowe

  1. Regulamin wchodzi życie z dniem uchwalenia.

  2. Zmiana Regulaminu może zostać uchwalona bezwzględną większością głosów, na wniosek co najmniej dwóch Członków Rady.