Przejdź do treści strony Przejdź do menu Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do mapy biuletynu
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
Lektor:

Konkurs nr 135.2024.NCN.CBKE.WN.AH na stanowiska adiunkta typu post-doc w projekcie grantowym OPUS Wyrażenia kolektywne i syngulatywne w językach świata w ramach projektu finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki

Uniwersytet Wrocławski ogłasza konkurs na stanowiska adiunkta typu post-doc w projekcie grantowym OPUS Wyrażenia kolektywne i syngulatywne w językach świata na Wydziale Neofilologii
w ramach projektu finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki
 

 

Konkurs numer 135.2024.NCN.CBKE.WN.AH z dnia 13.12.2024 r.

Jednostka organizacyjna: IDN: Centrum Badań Korpusowych i Eksperymentalnych nad Językami Słowiańskimi "Slavicus", Wydział Neofilologii

Stanowisko: adiunkt (typu post-doc)

Rodzaj stanowiska: badawcze

Obszar/dyscyplina naukowa prowadzonych badań: językoznawstwo

Liczba etatów: 2

Wymiar etatu, rodzaj umowy: pełny, umowa o pracę

Termin składania dokumentów: 31.01.2025

Przewidywany termin rozstrzygnięcia konkursu: 28.02.2025

Przewidywany termin rozpoczęcia pracy: maj 2025

Okres zatrudnienia: 42 miesiące

Wynagrodzenie: (całkowite roczne wynagrodzenie brutto przed podatkami, ubezpieczeniem społecznym, zdrowotnym i innymi pochodnymi): 140 000 PLN rocznie

 

Do konkursu mogą przystąpić osoby, które spełniają warunki określone w ustawie z 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. 2018, poz. 1668 z późn. zm.) i Statucie Uniwersytetu Wrocławskiego.

 

Informacje ogólne

Tytuł projektu: Wyrażenia kolektywne i syngulatywne w językach świata

Opis projektu: Celem niniejszego projektu jest oparta o perspektywę językoznawstwa formalnego analiza porównawcza wyrażeń kolektywnych i syngulatywnych w języku naturalnym. W szczególności, zespół będzie gromadził materiał empiryczny dotyczący roli wyrażeń kolektywnych i syngulatywnych w gramatyce poprzez badanie ich formy oraz znaczenia w różnych językach świata. Projekt będzie badał następujące zakresy empiryczne: (i) morfologia i semantyka wyrażeń kolektywnych i syngulatywnych, (ii) różne funkcje wyrażeń kolektywnych i syngulatywnych oraz (iii) interakcje pomiędzy wyrażeniami kolektywnymi i syngulatywnymi a innymi kategoriami morfosyntaktycznymi oraz semantycznymi. Celem projektu będzie próba opisania uniwersalnych właściwości, które uzasadniałyby dekompozycję znaczenia wyrażeń kolektywnych i syngulatywnych na prymitywne komponenty semantyczne, których różne konfiguracje wyjaśniłyby ich różne funkcje. Spodziewany wynik projektu to wkład w debatę w ramach językoznawstwa ogólnego dotyczącą roli wyrażeń kolektywnych i syngulatywnych w gramatyce języka naturalnego. W ramach projektu planowane jest połączenie teorii Nanoskładni, tj. realizacyjnego post-syntaktycznego modelu morfologii opartego na mechanizmie late insertion, z wariantem semantyki kompozycyjnej, która będzie bazować na mereotopologii, tj. formalnej teorii relacji część-całość oraz konfiguracji przestrzennych obiektów. W zakresie empirycznym, projekt będzie wykorzystywał bazę danych Terraling, która stanowi nowatorski zasób cyfrowy do pozyskiwania danych lingwistycznych z różnych języków świata. Z perspektywy typologicznej projekt będzie się skupiał głównie na językach słowiańskich (ze szczególnym uwzględnieniem języków wschodniosłowiańskich, zwłaszcza ukraińskiego), germańskich, celtyckich, romańskich, semickich oraz nilo-saharyjskich.

Szczegółowych informacji na temat projektu udziela jego kierownik: dr Marcin Wągiel, adres e-mail:

Wymagania formalne:

  1. Kandydat powinien (i) posiadać stopień naukowy doktora nadany przez instytucję inną niż ta, w której ubiega się o zatrudnienie i/lub (ii) być zatrudniony jako pracownik naukowy typu post-doc przez co najmniej 10 miesięcy w innej instytucji poza granicami Polski.
  2. Kandydat powinien posiadać stopień naukowy doktora nadany nie wcześniej niż 7 lat przed złożeniem wniosku.
  3. W okresie zatrudnienia w projekcie kandydat nie może otrzymywać wynagrodzenia od innego pracodawcy na podstawie umowy o pracę w Polsce lub za granicą.

Wymagane kwalifikacje:

  1. Posiadanie stopnia doktora z zakresu językoznawstwa (preferowana specjalizacja w obszarze morfologii i/lub morfoskładni lub specjalizacja w obszarze semantyki).
  2. Znajomość metod badawczych z zakresu morfologii i/lub morfoskładni w ujęciu lingwistyki formalnej lub znajomość metod badawczych z zakresu semantyki w ujęciu lingwistyki formalnej.
  3. Posiadanie udokumentowanego doświadczenia w badaniach porównawczych.
  4. Posiadania bardzo dobrego (udokumentowanego) dorobku publikacyjnego oraz prezentacji wyników badań na konferencjach międzynarodowych. Preferowane będą publikacje, które ukazały się w renomowanych czasopismach międzynarodowych.
  5. Biegła znajomość języka angielskiego umożliwiająca płynną komunikację w działalności naukowej (w tym udział w konferencjach oraz spotkaniach) oraz publikowanie artykułów naukowych.
  6. Doświadczenie w pracy w środowisku międzynarodowym, międzynarodowe kontakty naukowe, umiejętność pracy samodzielnej oraz zespołowej, umiejętność zarządzania wieloma zadaniami i dotrzymywanie terminów.

Komisja konkursowa weźmie również pod uwagę następujące kryteria dodatkowe:

  1. Znajomość teorii morfologicznych opartych na mechanizmie late insertion, w szczególności teorii Nanoskładni lub znajomość formalnych teorii semantycznych opartych na pojęciu część-całość, w szczególności mereologii i/lub mereotopologii.
  2. Doświadczenie w wykorzystaniu typologicznych baz danych takich jak np. Terraling w badaniach porównawczych.
  3. Doświadczenie w badaniach nad zjawiskami językowymi związanymi z indywiduacją, kwantyfikacją, kolektywnością itp.
  4. Znajomość lub doświadczenie w badaniach nad językami słowiańskimi, romańskimi, celtyckimi, semickimi lub nilo-saharyjskimi.

Zakres obowiązków badawczych:

  1. Współpraca z kierownikiem projektu i pozostałymi członkami zespołu w procesie tworzenia wielojęzycznej bazy danych Terraling poświęconej wyrażeniom kolektywnym i syngulatywnym. Gromadzenie danych językowych i prowadzenie badań empirycznych (w tym konsultacje z rodzimymi użytkownikami języków).
  2. Analiza danych językowych oraz współpraca z całym zespołem przy konsolidacji wyników analizy właściwości formalnych oraz znaczeniowych wyrażeń kolektywnych i syngulatywnych w językach naturalnych.
  3. Opracowanie formalnych modeli morfologicznych i morfosyntaktycznych lub semantycznych i morfosemantycznych dla zaobserwowanych wzorców językowych, formułowanie hipotez badawczych oraz ich testowanie na bazie danych typologicznych.
  4. Publikowanie artykułów naukowych w renomowanych czasopismach międzynarodowych oraz prezentowanie wyników na konferencjach międzynarodowych.
  5. Wykonywanie innych zadań związanych z projektem, zleconych przez kierownika projektu.

Zakres obowiązków organizacyjnych:

  1. Pomoc w organizowaniu spotkań zespołu badawczego oraz innych wydarzeń.
  2. Pomoc w tworzeniu i redagowaniu strony internetowej projektu oraz w innych działaniach popularyzujących działania i rezultaty projektu.
  3. Pomoc w zarządzaniu kwestiami administracyjnymi związanymi z realizacją projektu.
  4. Prace redakcyjne.
  5. Wykonywanie innych zadań zleconych przez kierownika projektu.

Wymagane dokumenty

  1. Kwestionariusz osobowy dla osoby ubiegającej się o zatrudnienie (pobierz Kwestionariusz osobowy).
  2. Curriculum vitae w języku angielskim zawierające między innymi listę prezentacji konferencyjnych, informacje o udziale w projektach badawczych i różnych nagrodach i osiągnięciach związanych z pracą badawczą w zakresie językoznawstwa oraz o osiągnięciach organizacyjnych.
  3. Kserokopia dyplomu potwierdzającego uzyskanie stopnia doktora lub zaświadczenie o perspektywie uzyskania stopnia doktora przed rozpoczęciem zatrudnienia w projekcie (nie później niż do 30.04.2025).
  4. Autoreferat w języku angielskim zawierający informacje o istotnych osiągnięciach kandydata w odniesieniu do działalności naukowej, umiędzynarodowienia dorobku i aktywności organizacyjnej.
  5. Spis publikacji kandydata za okres nie dłuższy niż 10 lat.
  6. Krótkie oświadczenie w języku angielskim o zainteresowaniach badawczych w kontekście projektu.
  7. Elektroniczne wersje dwóch najważniejszych publikacji, które kandydat uważa za reprezentatywne dla swojego dorobku naukowego lub wyjaśnienie ich braku.
  8. Wskazanie nazwisk co najmniej dwóch uczonych gotowych przesłać referencje.
  9. Oświadczenie, że w przypadku wygrania konkursu Uniwersytet Wrocławski będzie podstawowym miejscem pracy (pobierz Oświadczenie dot. miejsca pracy).
  10. Deklaracja co do dyscypliny, w której kandydat będzie prowadził badania, a w przypadku osób prowadzących badania w więcej niż jednej dyscyplinie: procentowy udział swojego zaangażowania w każdą z tych dyscyplin (pobierz Deklaracja dot. dyscypliny naukowej).
  11. Oświadczenie w związku z art. 113 Ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (pobierz Oświadczenie – artykuł 113).
  12. Podanie o zatrudnienie skierowane do JM Rektora.

W przypadku przekazania nam w aplikacji dobrowolnie innych danych niż jest to niezbędne do uczestnictwa w postępowaniu rekrutacyjnym, prosimy o wyrażenie zgody na ich przetwarzanie:

- w przypadku danych zwykłych: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w (np. CV, liście motywacyjnym lub innych załączonych dokumentach) przez Uniwersytet Wrocławski w procesie rekrutacji na stanowisko…”

- w przypadku danych szczególnych kategorii: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie szczególnych kategorii moich danych, o których mowa w art. 9 ust. 1 RODO, zawartych w (np. CV, liście motywacyjnym lub innych załączonych dokumentach) przez Uniwersytet Wrocławski w procesie rekrutacji na stanowisko…”.

Przesłane dokumenty powinny być przedłożone w języku angielskim.

Wszystkie dokumenty powinny być podpisane.

Dokumenty należy przesyłać tylko w formie elektronicznej na adres: , wpisując temat wiadomości: „adiunkt (post-doc).135.NCN.CBKE.WN.AH”.

Dodatkowe informacje

  1. Uniwersytet Wrocławski zastrzega sobie prawo do kontaktu tylko z wybranymi kandydatami.
  2. Wybrani kandydaci mogą zostać poproszeni o rozmowę kwalifikacyjną.
  3. Uniwersytet Wrocławski zastrzega sobie prawo do zamknięcia konkursu bez wyłonienia kandydata.
  4. Uniwersytet Wrocławski zastrzega sobie prawo do unieważnienia konkursu.
  5. Uniwersytet Wrocławski nie zapewnia mieszkania.

Klauzula informacyjna dla osób uczestniczących w procesie rekrutacji: https://hr.uwr.edu.pl/klauzula-informacyjna-dla-osob-uczestniczacych-w-procesie-rekrutacji/